Sajab Auktioner kosten larv traktor.jpg

Auktion i Västergötland

Slagauktion - Kosten, Larv

Lördagen den 4 sept kl. 10.00 Kosten, 534 62 Larv säljer Christer Olsson hela lösöret av, traktor, redskap, äldre redskap och inre lösöre m.m.
Tele Christer 076-103 85 13
Vägbeskrivning: Väg 181 Falköping-Herrjunga vid Fåglavik skyltat

Denna auktion sker på plats hos kunden!

Välkommen!

Traktor:
New Holland 45-66 4 wd - 97 1170 t - 115.0000 SEK + moms
hjul 300-70.28 ej ac.

Maskiner: Momsfritt
Hästräfsa.
4 hjulsvagn.
Fraugde 2 skär tegplog.
Kverneland såmaskin bläckfisk. 1200 SEK
JF sidoräfsa.
Potatissprätt. 1200 SEK
Balspjut. 1800 SEK
Ringvält.

Gräsklippare Klippo - 1200 SEK
Gammal höskrinda.
Tändkulemotor Beijers Motorfabrik Vimmerby 25 HK 21000 SEK
Bakblad. 2800 SEK

Övrigt: Momsfritt
Kompressor.
Vedklyv - 2500 SEK
HQ motorsåg 242. 1500 SEK
HQ 339 mXP.
Stor elmotor.
Jordfräs. 400 SEK
Vanna.
Smidesverktyg. 2100 SEK
Äldre verktyg.
Äldre planhyvel.

Inre bodiventarier, momsfritt.

Trädgårdsmöbel 6 delar - 3900 SEK

Trädgårdsstolar -60 tal - 1600 SEK.

Kronhjortshorn. 1100 SEK
Cyklar äldre.
Trädgårdsmöbler, omkring sekelskiftet 1900
Emaljskylt Mazetti  - 1200 SEK
Äldre cyklar
Golvur, 1800-tal

Skåp med överdel Rokoko - 1700 SEK
Skänkar, chiffonjéer, nattbord, vägghyllor, kommoder 1920-tal
Honungsslungor

Broschyrer bl.a. Volvo - 2300 SEK
Äldre drag/cykelkärror
Mjölkkrukor

Bakbord - 1100 SEK
En större mängd trälådor
Större mängd äldre pilsner/spritflaskor
Glas Fåglavik

Tryck Harald Viberg - 750 SEK
Blåslampor och Primuskök
Flätade korgar
En mängd allmoge/smidesverktyg
Äldre plåtburkar bl.a Castrol, Gargoyle
Laggkärl och tunnor
Spark

Förstabrev
Förstabdagsrev - Olika summor, 400, 400, 275 SEK

Vykort -  1100 SEK
Äldre biodlingsutrustning
Smidesstäd
Antika yxor
En mängd äldre handverktyg för snickeri
Skruv och spik
Äldre hyvelbänkar och snickerimaskiner
Konserveringsglas
Träsoffor 1800-tal
En mängd sovelfat och trädiskar 1800-tal
Fotogenlampor 1800/1900-tal
Magdeburgerspel
Kylarprydnad, 1920/30-tal, skador
Lyktor 1800-tal
Taklampa fotogen
Spatserkäppar
Fickur

Kylarprydnad till bil - 2600 SEK
Frimärkssamling, nominellt värde
Parti Silvermynt - 2550 SEK

Parti silvermynt - 1650 SEK

Parti silvermynt - 3700 SEK
Vykortssamling
Majolikalampa - 2200 SEK
Kistor
Utdragssäng
Äldre fönster